Mobil, věc osobní

18.04.2017


Fenomén posledních dvou desetiletí. Zařízení, bez kterého by většina z nás měla pocit, že nežije, pokud jej nemá u sebe.
Starší generací proklínaný přístroj, který kazí mezilidskou komunikaci a vlastně kazí svět obecně... Kdo z nas dříve narozených si občas nepovzdechne po době, kdy vás nikdo nenašel, pokud jste nechtěli být nalezeni...


Co když je to ale jinak. Jako děti jsme mívali krabici plnou pokladů. Tajný šuplík s deníčkem, knížkou, fotkou své lásky, vzkaz od nejlepší kámošky, oblíbenou hrou ..proste místo, kde jsou uložené všechny, pro nás důležité, věci.
I dnes máme každý svoji krabičku, která de fakto obsahuje totéž. Jen je o něco menší, a mobilní... 


Tak jako krabice a šuplíky občas přetékají, ani naše "krabička" není bezedná. A tak i má "krabička" začala vykazovat znaky přeplnění. Odhodlala jsem se tedy nejprve k zálohování, poté  náročnějšímu kroku- třídění a mazání nepotřebného obsahu ... po několika hodinách třídění jsem si uvědomila, co všechno je v krabičce schované.
Fotografie z doby, která se dnes zdá být pravěkem, zápisky "upřímných projevů" mých ratolestí, zprávy, vzkazy a úvahy, které by už teď vydaly na knižní verzi. 


Nebyly to jednotlivosti. V té krabičce byl schovaný můj život a jeho evoluce. A já jsem sama sobě dala ten dar jimi chvíli listovat.
Hnána strachem jsem ty, pro mě důležité poklady, zálohovala preventivně ještě jednou a znou... A přesto všechno jsem nedokázala zmáčknout tlačítko "obnovit systém do továrního nastavení". Co kdyby mi všechno tohle zmizelo?!? Mám zálohu... No jo, ale to už by to bylo někde schované, a já bych neměla "své poklady" u sebe. Nemohla bych se k nim jednoduše vrátit kdykoli, kdekoliv... mi bude smutno! A tak jsem pouze uvolnila trochu místa pro nové zážitky. A ty staré?  ...zůstaly na svém místě. :-)


Není to tak ďábelský vynález, jak se může občas zdát. Lidská podstata je zachována, jen forma úschovy zážitků se mění. A tak už mě neznepokojuje fakt, že můj mobil je moji nejosobnější věcí. Jsem šťastná, že i v dospělosti mám svoji krabici pokladů...