Svatební focení, aneb jak to celé probíhá

20.01.2019

Asi každý svatební fotograf (si) napsal nejeden článek na téma "jak si vybrat toho nejlepšího svatebního fotografa". Upřímně, nevěřím univerzálním návodům a tak nic takového psát nebudu.
Mohu ale napsat pár řádek o tom, jak pracuji já, a nechat na vás, zda se naše pracovní postupy setkají.


Ještě před svatbou.

Svatební den je jedinečný, a hlavně NEOPAKOVATELNÝ. Proto je důležité nepodcenit přípravu, obzvlášť tu logisticko-organizátorskou. 

S každým párem se potkávám minimálně jedenkrát před svatbou. Na schůzce společně probereme plánovaný průběh celého svatebního dne, přání budoucí nevěsty i ženicha, ale i obavy, které vyvstávají při plánovaní velkého dne.

Zásnubní focení

Focení, ať už je jakékoliv, zasahuje do našeho nitra. Odhalujeme emoce, které zůstanou zaznamenané. Vzájemná DŮVĚRA je tím, co zajistí kvalitní výsledek. Je opravdu dobré si kratší focení vyzkoušet nanečnisto, než budete stát ve svatebním a v časovém presu, protože až přijde váš den D, opadne z vás strach a nejistota, která každý začátek provází. Vy budete vědět, co a jak, a navíc to nebudou první fotografie, které spolu vytvoříme.

V průběhu svatebního dne

"Fotograf na celý den? To si neumím představit, co bude celý den fotit." Tak zhruba takto zní na začátku spolupráce budoucí ženich, který není zrovna největším fandou fotoaparátu. Ale vezte, že fotograf má celý den plné ruce práce (plné ruce fotoaparátu a všeho, co k němu přísluší). Jeho úkolem je vidět a zachytit nejen ty momenty, na které svatebčané dychtivě čekají, ale i ty děje, které zůstávají téměř nespatřené a přesto tvoří atmosféru svatebního dne. Úkolem fotografa je být všude a být u toho ideálně neviditelný ;-)

Jak ale probíhá takové celodenní focení konkrétně?

  • Vždy dopředu vím, jak bude den probíhat, včetně časů, přesunů, kontaktních osob, které tuší i netušené, jako jsou překvapení kdykoliv v průběhu dne.
  • Jsem součást svatebního kolotoče, a tak vím, kde se co šustne.
  • Svatba je jako přímý přenos. Vždy vznikne nenadálý důvod pro operativní řešení situace. Nebojte se, všechno společně zvládneme.
  • Do kolika hodin fotím? Trochu s nadsázkou odpovídám slovy  "Fotím tak dlouho, dokud je co, a koho. Přestávám ve chvíli, kdy se z fotek stává kompromitující materiál. :-)A tak nějak to doopravdy je. Přibližně se tato doba pohybuje mezi 20-24 hodinou.

Chtěli bychom také video...

Trochu zapeklitá věc. Ano, video je možné, a to i za předpokladu, že fotograf a kameraman je jeden člověk s pouhými čtyřmi končetinami s tím, že minimálně jednu musí užít jako opěrný bod. 

Vždycky je tedy potřeba počítat s tím, že co je na jednom záznamu, nemůže být s jistotou na druhém. proto se s párem dopředu domlouvám na tom, kde leží PRIORITA. zda ve fotografiích, nebo ve videu. 

Další možno překážkou ve spojení foto+video leží v logistice. Ne každý prostor pro realizaci svatby je pro takové spojení vhodný. Zvlášť pokud plánujete více přesunů, např. společnou cestu průvodu do lesní kaple, atp...

Ukázku videa je ke spuštění zde

Po svatbě

Svatební fotografie dodávám v elektronické podobě, formou úschovny, rozdělené do jednotlivých částí dne (přípravy - obřad - oběd - párty - párové focení - skupinové focení). První fotografie zasílám v termínu dle domluvy s novomanželi. Kompletní odkazy do měsíce od svatby.

Součástí svatebního balíčku je krabička s 50 tištěnými fotografiemi, 10x13 cm. Ty mohou být i pěkným vzpomínkovým dárkem pro rodiče novomanželů.


Tak co myslíte? Dáme to dohromady a domluvíme si schůzku k probrání té vaší svatby? 

Zavolejte mi, nebo zašlete zprávu.